Umenie zaujať

Renáta Pillárová    |     19. november 2020

Prezentácia nám dáva príležitosť na odovzdanie dôležitých informácií, prejavenie vlastného názoru, ovplyvnenie postoja poslucháčov. Ako to uchopíme a zvládneme, je na každom z nás. Niekto sa na javisku cíti ako ryba vo vode a je rečníckym majstrom a niekto práve naopak, cíti sa veľmi nepríjemne, pod stresom a vystupovanie pred publikom je pre neho postrachom. Ako to všetko zvládnuť a pritom zaujať? Akú štipku správneho korenia pridať, aby dodalo prezentácii šmrnc, originalitu a odlišovalo sa od ostatných?

Prinášame Vám pár odporúčaní, ktoré môžu správne okoreniť Vašu prezentáciu.

Vytvorte si kontrolný zoznam

Príprava je dôležitou súčasťou úspešnej prezentácie. Vytvorte si kontrolný zoznam, aby ste vedeli, na čo sa potrebujete pripraviť. Pomôžu Vám k tomu odpovede na nasledujúce otázky: Čo je cieľom mojej prezentácie? Čo chcem, aby si ľudia odniesli? Koľko času mám na prezentáciu? Aké je moje publikum? Aké otázky a pripomienky môžem k téme očakávať? Na čo nebudem odpovedať? Aké pomôcky budem potrebovať? Aké sú pravidlá kladenia otázok? Poznám prostredie?

Prezentujte poslucháčom emóciu

Zapojte pri prezentovaní vášeň a emóciu, ktorá sa prenesie na poslucháčov. Odľahčite tému zábavnou historkou, alebo vhodným vtipom. Prezentujte svoje vlastné skúsenosti, používajte metafory, prirovnania a príklady, pomocou ktorých viete dať jasné predstavy.

Publikum Vás vníma ako komunikujete svojím postojom, výrazom v tvári, pohybmi, očami a preto buďte sami sebou – autentický. Verte tomu čo prezentujete a budete sa cítiť istejšie, prirodzenejšie a uvoľnene.

Do jednej minúty jasne a výstižne

Predstavte si situáciu, že ste práve nastúpili do výťahu a zrazu pred Vami stojí dôležitá osoba, od ktorej závisí Váš ďalší rozvoj, kariérny postup, alebo práca na zaujímavom projekte. Čo v tejto chvíli urobíte? Budete ticho v kúte stáť a čakať až vystúpite, alebo chopíte sa svojej príležitosti, ktorá sa nemusí zopakovať? Máte na to iba 1 minútu. Čo všetko by ste tejto osobe chceli povedať a čo naozaj stihnete za tento krátky čas? Ako sa odprezentovať, aby ste danú osobu zaujali?

Práve v tom Vám vie pomôcť metóda Elevator Pitch. S využitím tejto „výťahovej reči“ získate možnosť zrozumiteľného a presvedčivého prezentovania seba, svojej práce, projektov a záujmov. A to jasne, stručne, výstižne a s emóciou. Pomôže Vám rozšíriť schopnosť nadchnúť druhú stranu, motivovať ju a získať pre spoluprácu. Zároveň Vám umožní prispôsobiť svoj prejav podľa rôznych typov poslucháčov.

 

V čom tkvie umenie zaujať? Aké sú konkrétne kroky potrebné na vytvorenie Elevator Pitch? To sa dozviete na našom online otvorenom kurze, ktorý Vám prinesie inšpiráciu a nápady do Vášho každodenného pracovného života.

 

P.S.: Ak budete mať chuť na rozcvičku, môžete vyskúšať nasledujúce jazykolamy. Odporúčame ich zopakovať aspoň 10 krát bez prestávky. Precvičíte si tak jazyk a artikuláciu pomocou ťažko vysloviteľných kombinácií slov a zároveň pretrénujete svoju pamäť.

  • Šašo vešia osušku. Šašo vešia osušku. Šašo vešia osušku.
  • Pixla sklapla. Pixla sklapla. Pixla sklapla.
  • Klára Kráľová hrala na klavíri.
  • Pes spí, psy spia.
  • Najneobhospodarovateľnejšími.
  • Ešte sa tie makovičky nepovymakovičkovali.
  • Juro neruj Jura! Juro neruj Jura! Juro neruj Jura!
  • Holič Hollý holí holiča z Holíča.
  • Pán kaplán v kaplnke plakal.
  • Vojaci sú vyrukavičkovaní a veliteľ je najnevyrukavičkovateľnejší

Súvisiace blogy

sk_SKSlovak