Nájdite kúsok pokoja v rýchlych dňoch

Nájdite kúsok pokoja v rýchlych dňoch

Lýdia Ondrejkovová     |     4. november 2019

Čo by sa stalo, keby ste každý večer vypli „WIFI“ o 21:00?

Pred pár týždňami som na sebe skúsila ďalší zo svojich pokusov. Dohodli sme sa spolu s manželom, že do 21:00 vybavíme všetky správy, e-maily, pozrieme veci, čo potrebujeme a o 21:00 sa wifi/dáta v mobile vypnú.

 

Výsledok?

 

Nestíham všetky veci

Áno znie to ako riadna nevýhoda. No tie dôležité stále stíham. (A keby bola extrémna situácia, tak by som samozrejme potiahla v ten večer dlhšie.) Čo nestíham sú menej podstatné veci, ktoré sa môžu vybaviť neskôr, alebo časť z nich dokonca „vyhnije“, ako volám proces, kedy úlohy po nejakom čase stratia zmysel a nemá to žiadne závažné dôsledky.

 

Zisťujem koľko stíham a že mám svoje hranice

Učím sa, koľko si toho ešte môžem nabrať a čomu už musím povedať „nie“.

 

Máme čas na seba s manželom

Máme čas si o 21:00 sadnúť a pokojne sa porozprávať o tom, aký sme mali deň, ako sa máme, čo prežívame. Bez stresu. Bez robenia iných vecí.

 

Mám čas na seba

Pokojnú sprchu, knihu či skorší odchod do postele.

 

Ráno vstávam včas

Je to prvýkrát, čo sa mi darí pravidelne ráno vstávať skôr, aby som si chvíľu čítala, zacvičila a v pokoji upravila plán na aktuálny deň.

 

Zažívam čas offline

Bez sociálnych sietí, správ a zisťujem, že dokážeme prežiť. Mobily nevypíname, takže keby niekto volal s niečím akútnym, nie je problém.

 

Celkovo mi táto výzva prináša viac pokoja a vyváženosti do života

A prejavuje sa to v tom, ako zvládam tlak a napätie v tomto náročnom období. (Lektori vedia, o čom hovorím 😊.)

Pre niekoho je 21:00 priskoro. A sú ľudia, ktorí majú náročnejšie podmienky, nepravidelný režim, malé deti a tento tip pre nich nie je. Niektorým život o 21:00 len začína. Cíťte sa slobodne 😉.

Aby som bola úprimná, nie som dokonalá. (Oooo, aké prekvapenie 😆.) Často ten deadline posuniem a wifi sa vypne o 21:30 či 21:45. Občas je náročné odolať pokušeniu pozrieť či overiť niečo, čo mi práve po vypnutí napadlo. A ku knihe som sa zatiaľ stihla dostať len párkrát. Aj tak tú wifi vypínam skôr. A učím sa rátať s tým, že ku dňu patrí aj krátka chvíľa pre seba a deň môže končiť o niečo pokojnejšie.

 

Čo pomáha Vám zastaviť sa a na chvíľu spomaliť v rýchlych dňoch? Možno práve ten Váš tip niekomu pomôže.

Ďalšie inšpirácie môžete získať aj na tréningu Time-managementu, ktorý Vám predstaví efektívne spôsoby dosahovania cieľov a množstvo inšpirácie do (nie len) pracovného života. Budeme hovoriť o tom, ako prestať odkladať veci a prežívať svoj život naplno a ako zvládať aj veľké množstvo úloh galantne a s prehľadom.

Súvisiace blogy

sk_SKSlovak