Dnešný krok ku kreativite

Dnešný krok ku kreativite

Karolína Noskovičová     |     25. októbra 2019

Ako si predstavíte kreatívneho človeka? Vybavil sa vám obraz akčného človeka, ktorý je neustále v pohybe a chrlí nápady jeden za druhým? A hovoríte si pritom „uf, tak to ja teda nie som“?

Nevzdávajte to! Kreativita nie je len o množstve nápadov. Je aj o pokoji, spomalení, rozvahe. Všetky tieto zložky sa spoločne podieľajú na tvorivom procese, ktorý prináša hodnotuv podobe nových riešení a inovácií. Samotný proces nás navyše napĺňa radosťou a spokojnosťou.

 

Ako na to?

Kreativita je zručnosť, ktorú môže každý z nás rozvíjať. Stačí na chvíľku spomaliť, sústrediť sa, naplno prežiť okamih „tu a teraz“. Veci uvidíme z inej perspektívy a nájdeme nové súvislosti.

Potrebujeme vybočiť zo svojej rutiny, vykročiť z radu, a to častokrát aj z vlastného radu svojich myšlienok, rituálov, zaužívaných spôsobov. Ide o návykzručnosť, o schopnosťnášho myslenia, rozhodovaniaimplementáciekonkrétnej akcie. A to nielen vo výnimočných, strategických okamihoch, ale aj v dennodenných situáciách.

Stačí sa rozhodnúť a nájsť si drobné aktivity, cvičenia, ktorými podporíte svoju pozornosť, všímavosť, pamäť, prácu s informáciami či emóciami. Nemusíte čakať kým si naštudujete techniky kreativity, začnite už dnes.

 

Skúšajte nové veci, vybočte zo svojej dennej rutiny

Parkujete vždy na tej istej ulici? Chodíte do práce tou istou cestou? Skúste to niekedy zmeniť a zaparkovať o 2 ulice ďalej. Nájdite inú cestu, uličky, chodníky, domy.

 

Sledujte veci okolo seba, buďte všímaví

Máte doma či v kancelárii obraz? Skúste sa na neho zahľadieť a nájsť na ňom niečo čo ste si doteraz nevšimli.

 

Hľadajte analógie, metafory

Chodíte radi na prechádzku? Prechádzajte po parku, po lese a vnímajte každý strom. Aké majú vlastnosti? Ktoré z nich sa podobajú problému, ktorý teraz riešim?

 

Dajte veciam správne meno

Denne stretneme veľa ľudí, chytíme do ruky veľa vecí bez toho, aby sme si uvedomili ich hodnotu. Skúste si pri prvom človeku, ktorého dnes stretnete pomenovať, čo si na ňom najviac vážite. Hľadajte hĺbku a podstatu aj v bežných okamihoch.

 

Buďte mindful (a nie mindfull)

Pamätáte si čo ste dnes raňajkovali? Čo ste mali na obed? A ako to chutilo? Keď budete dnes večerať, sústreďte sa aspoň pár sekúnd na to ako vaše jedlo vyzerá, vonia, akú má konzistenciu, akú má chuť. Sústredenosť na prítomný okamih pomáha rozvíjať našu pozornosť a vnímanie.

 

Buďte zvedaví

Zaujala vás nejaká téma? Prečítajte si k nej krátky článok, blog, vypočujte podcast. Rozširovaním svojich poznatkov a vedomostí podporíte vlastnú zorientovanosť a vnímanie súvislostí.

 

Pýtajte sa

Často sa uspokojíte s prvou odpoveďou či nápadom? Nebojte sa položiť otázku „Čo/ako ešte?“ Veľa dobrých a nových nápadov príde až v poslednej minúte keď máme pocit, že už bolo všetko povedané.

 

Rozvíjajte svoju myseľ

Kedy ste naposledy riešili nejakú úlohu? Skúste hlavolam alebo choďte s priateľmi do escape room. Vyhľadávajte nové výzvy.

 

Ak sa vám podarí aplikovať niektoré tipy do vášho bežného dňa, vaša myseľ bude viac otvorená a nastavená pre tvorivý proces aj v kľúčových a dôležitých momentoch.

A tých zažívame stále viac a viac. Veci okolo nás sa rýchlo menia, potrebujeme sa neustále rozhodovať, reagovať, nachádzať riešenia. Preto je kreativita považovaná za jednou z tzv.“Future skills“, čiže zručností potrebných a nevyhnutných pre zvládnutie súčasného sveta VUCA – rýchleho, plného zmien a neistoty.

 

Ďalšie inšpirácie, techniky vás čakajú na našom tréningu Kreatívne riešenie problémov – ako zmeniť seba a veci okolo.

 

Súvisiace blogy

sk_SKSlovak