Čaro pravidelných chvíľ

Čaro pravidelných chvíľ

Lýdia Ondrejkovová     |     7. októbra 2019

Chcete viac čítať? Prečítajte dnes jednu stranu z knihy.

Chcete sa zlepšiť v cudzom jazyku? Preložte si 5 slovíčok.

Chcete sa zlepšiť vo vedení ľudí? Premyslite si 3 veci, ktorými môžete hneď začať.

 

Čo nám bráni pustiť sa do vecí, ktoré veľmi chceme? Poznáme predsa ich hodnotu. Vieme, že nás posunú.

Áno, sú náročné obdobia, kedy musia ísť menej urgentné veci stranou. No ak sa nám dlhodobo nedarí dostať k veciam, na ktorých nám záleží (ktoré by zlepšili naše zručnosti a schopnosti alebo nám priniesli viac rozhľadu, vedomostí), niečo je zle. Pre mňa sú osobným objavom tohto roka pravidelné chvíle.

 

5 minút po obede na čítanie a zamyslenie nad jedným z blogov môjho obľúbeného autora.

10 minút ráno na prečítanie jedného článku k témam, ktoré školím (zo zdrojov, ktoré si odkladám „na potom“ a nevedela som sa k nim dostať).

15 minút po raňajkách kreatívna práca nad novými témami školení.

Za niekoľko mesiacov som sa posunula oveľa viac, ako za celé roky, kedy som si chcela „nájsť viac času“. A presne toto sú veci, ktoré som odkladala na čas „keď bude toho trochu menej“.

 

Ako na to? Čo potrebujeme na to, aby sme si vytvorili pravidelné chvíle?

  • Vhodné činnosti– dlhodobo odkladané pre nedostatočný časo-priestor (a utkvelej predstave že na to potrebujete aspoň hodinu pokojného času), ktoré je možné realizovať aj v krátkych časových úsekoch
  • Čas na realizáciu– stačí 5 – 10 min
  • Pravidelnosť– najlepšie každý deň (áno, dokonca aj cez víkend sa dá nájsť 10 minút 😉)
  • Spúšťač– pripomenie nám činnosť (napr. vždy po raňajkách, pred spaním, po káve s kolegami, po obede, o 10:00, pripomienka v telefóne, …)
  • Motiváciu– ako hovorí môj obľúbený autor Leo Babauta: „Neobviňujte disciplínu, ak zlyhávate v niečom, pre čo nemáte motiváciu.“

 

Áno, bolo by úžasné mať intenzívny kvalitný čas a určite by to prinieslo veľký efekt. Ale keď sa nám ho dlhodobo nedarí nájsť…?

 

Nečakajte na dokonalé podmienky

Či ide o pravidelné čítanie článkov / kníh, zamyslenie nad dôležitou témou, rozvoj nejakej zručnosti, alebo lepšie nastavenie financií, často čakáme na ideálny časo-priestor.  Keď budeme mať možnosť lepšie sa sústrediť. Keď nás nikto nebude rušiť. Keď sa budeme môcť do vecí naplno ponoriť. Keď sa zbavíme všetkých ostatných úloh.

Pravdupovediac, čakanie na dokonalé podmienky je často zbytočnou výhovorkou. Tu a teraz. 10 minút. Tvoja dlho odkladaná činnosť. A ty!

 

Posúvajte sa

Chcete čítať viac kníh? Tak prečítajte dnes jednu stranu. Síce po stránke v knihe, ale kráčate ďalej. A keď tieto kroky budete robiť každý deň, dokráčate oveľa ďalej, než by ste si mysleli.

 

Vytvorte si nový návyk

Vďaka pravidelnosti sa z veci, na ktorú si musíme cielene hľadať čas, stáva návyk. Pôjde to samo. A dokonca aj v náročných obdobiach, na iných miestach či v iných časoch. Prestanete byť závislí od vonkajších podmienok.

 

Nájdite si viac času pre seba a svoje dôležité veci

Čas sa ľahko natiahne. Keď sa rozhodnete dať prechádzku na 5 minút denne, často sa stane, že sa natiahne na 15. Z 5 slovíčok v angličtine je zrazu 8. Najťažšie je proste začať. A nebojte sa, zvládnete aj všetko ostatné.

 

Motiváciu získajte priebežne

Každý moment, kedy sa dostanete k svojej činnosti je odmenený dobrým pocitom, že ste to dali. Že ste spravili niečo, čo považujete za dôležité.

 

S čím začnete dnes vy?

Čomu venujete svojich 10 minút?

Určite je najbližšia úloha tak dôležitá, že nepočká 10 minút?

 

Začnite hneď 😉.

Ďalšie inšpirácie môžete získať aj na tréningu Time-managementu, ktorý Vám predstaví efektívne spôsoby dosahovania cieľov a množstvo inšpirácie do (nie len) pracovného života. Budeme hovoriť o tom, ako prestať odkladať veci a prežívať svoj život naplno a ako zvládať aj veľké množstvo úloh galantne a s prehľadom.

Súvisiace blogy

sk_SKSlovak