10 myšlienok 2019 – časť I.

10 myšlienok 2019 - časť I.

Lýdia Ondrejkovová     |     11. december 2019

Tento rok mi priniesol množstvo myšlienok, ktoré ma inšpirovali. Niektoré mi umožnili spraviť posun, v iných som ešte na začiatku cesty. Možno inšpirujú aj vás.

 

1. Don´t believe everything you think / Never všetkému, čo si myslíš

Myšlienka krásne ukazuje na naše nesprávne presvedčenia, ktorými často škodíme sami sebe. „Si neschopná. Nikdy to nezvládneš. Vždy to pokašleš. Urobil mi to naschvál.“ Môže pomôcť technika: „Práve mi napadlo, že…“ a dosaďte si tú svoju vetu. Alebo „Áno, …., ale…“, čo umožní vidieť veci z odstupu a širšej perspektívy.

Možno je realita iná. Skúsme ju preskúmať viac. Potom sa budeme aj cítiť inak.

Druhý rozmer toho citátu hovorí o objektívnej pravde. Nedávno som čítala, že podvedomá časť nášho mozgu za sekundu zachytí 11 miliónov bitov informácií. Viete koľko z nich vie za sekundu spracovať vedomá časť? 40 bitov! Tak najbližšie, keď si budete istí, že viete presne, ako to je…

Dajme do našich rozhovorov trochu viac pokory a rešpektu. Ak sa naučíme lepšie počúvať, máme šancu vidieť svet o trochu viac objektívne. Koľkým konfliktom sa vyhneme.

 

2. Sú aj iné spôsoby bytia (Michelle Obama)

Myšlienku od Michelle Obama som nečítala v jej knihe, ale povedala mi ju dobrá kamarátka. Je pre mňa krásnou pripomienkou toho, že sme rôzni. Naozaj rôzni. A miestami nechápeme, ako to ten druhý môže… takto urobiť, takto postupovať, takto myslieť. A pritom to nemusí byť zle. A už vôbec nám tým nemusí chcieť škodiť.

Skúsme sa zmieriť s tým, že ľudia sú iní a nesnažme sa ich napchať do našich malých škatuliek. Iba tak umožníme, aby horeli naplno tým svojím vlastným spôsobom.

 

3. Neobviňujte disciplínu, ak zlyhávate v návyku, pre ktorý nemáte motiváciu (Leo Babauta)

Stretávam veľa ľudí, ktorí chcú vo svojom živote spraviť zmenu. Aj úplne malú. A časť z nich povie, že nemajú disciplínu. Disciplína je sval, ktorý sa dá trénovať. Napríklad tým že začneme naozaj s malou vecou, že ju robíme pravidelne, že máme niekoho, komu o našom postupe referujeme. (Áno, hanba je silný motivačný faktor.) To všetko však nepomôže, ak nemáme svoje hlboké „prečo“. Čo sa zmení, ak dosiahnete svoj cieľ? Nič. A čo sa zmení, ak s tým najbližších 5 rokov ani nepohnete? Ak nič, zabudnite na to. Tento cieľ pre vás nemá význam. A navyše mi poviete, že nemáte disciplínu.

Dobre zvážte, aký záväzok spravíte sami pred sebou. Je to zodpovednosť voči vlastnej sebadôvere.

 

4. Sebaistotu získame, ak budeme žiť život v súlade s našimi hodnotami

Myšlienka ma zaujala a rozhodla som sa urobiť pokus. Venovala som čas tomu, aby som sa zamyslela nad svojimi hodnotami. A potom som si pravidelne ráno robila reflexiu nad tým, ako a kde žijem tieto svoje hodnoty. Kedy a ako v nich zlyhávam. Aké emócie mi prinášajú.

A rozhodla som sa žiť radikálne podľa týchto hodnôt. Samozrejme, že zlyhávam. A to nie je príjemné. Ale zároveň si uvedomujem, že sa po krôčikoch posúvam správnym smerom. A cestou sa aj moje hodnoty prehlbujú, vylaďujú, očisťujú.

Žite podľa svojich hodnôt. Prináša to väčší pokoj, istotu a pocit zmyslu.

 

5. Za svoje emócie môžeš Ty

Myšlienku som samozrejme počula už aj predtým, ale teraz ožila. Je také ľahké za náš hnev, strach, sklamanie obviniť druhých. Ale keby bol niekto iný v tejto situácii na našom mieste, mohol by cítiť niečo úplne iné. Naše emócie hovoria o nás, o našich očakávaniach, postojoch. Emócie sú krásnym zdrojom na učenie sa o sebe a svete. Chcú s nami komunikovať. Čím viac ich potláčame, tým viac bojujú o pozornosť. Ako keď tlačíte hlavu kapusty do suda s vodou.

Vypočujte si svoje emócie. Chcú vám niečo povedať. Keď sa budú cítiť vypočuté, nepotrebujú kričať.

 

Ďalšiu päticu myšlienok môjho roka nájdete v tomto článku.

Súvisiace blogy

sk_SKSlovak