Pozitívne myslenie do času aj nečasu
Lýdia Ondrejkovová | 04. jún 2020
Téma pozitívneho myslenia mi rezonuje už dlhodobo. Pomáha mi totiž žiť efektívne, naplno, s pokojom. Alebo sa o to aspoň snažiť. Často si sama škodím a oberám sa o pokoj nesprávnymi nastaveniami. Dlhodobo zbieram tipy, ktoré pomáhajú mne aj iným žiť podľa správnych princípov a neoberať sa tak zbytočne o príležitosti. Rozhodla som sa podeliť o niekoľko z nich.
1. Preber zodpovednosť za svoj život.
Čakať že naše problémy vyrieši partner, sused či štát nám nepomôže. S niektorými vecami nepohneme, kým sa kompetentní nevyjadria. Ale prví zodpovední za to, aby sme boli ok, sme my sami. To nie je sebecké. To neznamená, že máme žiť izolovane. Máme sa postarať sami o seba, aby sme tu dokázali byť pre druhých. Keď dokážete byť ok a ešte k tomu podporíme druhých, zažijeme pocit zmysluplnosti. Áno, s mnohými vecami teraz naozaj nepohneme.
❔ Čo ale môžem spraviť pre to, aby som bola viac ok?
2. Zmier sa s tým, čo zmeniť nemôžeš.
Nie si obeť. Si ovplyvnený minulosťou, okolnosťami, vlastnými rozhodnutiami, ale čo bude ďalej vieš významne ovplyvniť. Ak budeš nadávať na veci, s ktorými nič nevieš spraviť, zbytočne mrháš časom. Svojím aj časom tých, ktorým sa sťažuješ. Krátkodobo môže zdieľanie trápenia priniesť úľavu, ale ak sa motáme opakovane v tom istom, nepomáha nám to upokojiť sa, ale naopak, prehlbuje to stres a šíri negativizmus.
❔ Čo sú témy, s ktorými teraz nič neviem spraviť, motám sa v nich a oberajú ma o čas a energiu? Preč s nimi.
3. Buď aktívny.
Nepobehuj bezbreho od jednej činnosti k druhej. Zamysli sa ako využiť aktuálny čas a pusť sa do toho. Pre niekoho to môže znamenať vstať konečne z gauča. Pre niekoho aj to, že si večer sadne pretriedi svoje priority tak, aby zvládol svoje úlohy a nejako to všetci v zdraví prežili a postupne sa pustí do toho. A nebude už zbytočne míňať čas na špekulovanie.
❔ Čo sú top 3 najdôležitejšie veci, ktoré dnes potrebujem spraviť? Začnem práve nimi.
4. Zreálňuj svoje očakávania.
Áno, keby bolo keby, tak by všetko bolo inak. Ale aktuálne podmienky sú fakt. To koľko vládzeš je fakt. Kde máš svoje hranice a mieru je fakt. Môžeme sa pokúšať postupne rásť a zlepšovať, ale nepôjde to skokom. Preto majme reálne očakávania od seba aj od druhých. Veľmi tým všetkým okolo pomôžeme.
❔ Naozaj musia byť moja práca, deti, partner, voľný čas presne také ako snívam? Dokážem byť spokojná aj s tým ako to je?
5. Buď vďačný. Teš sa z toho, čo máš.
Minule som čítala myšlienku, že ak si nespokojný, skús si predstaviť, akoby to celé mohlo byť o niečo horšie. Verím, že netreba veľa tvorivosti, aby sme našli kopec zlých vecí, ktoré sa nám nikdy nestali. Vďačnosť je podľa mňa jeden z najsilnejších nástrojov na spokojný život.
❔ Tu. Teraz. Za čo som vďačná?
6. Buď skromný. Nechci za každú cenu všetko a hneď.
Chcieť stále viac je pre človeka typické. K skromnosti sa potrebujeme vychovávať. Ak vnímame vďačnosť za to, čo máme, skromnosť s ňou ide ruka v ruke. To neznamená, že máme stratiť všetky ambície a zastať tam, kde sme. Vôbec. Znamená to len, že nebudeme chcieť všetko za každú cenu. Že dokážeme čakať. Že namiesto smútku z toho, čo nemáme sa budeme tešiť z toho všetkého čo máme. A nemyslím len na materiálno.
❔ Kde sa potrebujem učiť skromnosti?
7. Nachádzaj si čas na to, čo Ťa baví.
Povinností je veľa. A vždy bude. Je však dôležité vyvažovať prácu a oddych, povinnosti a veci čo nás bavia. Tí proaktívnejší si dokonca z vecí, ktoré ich nebavia vedia spraviť nejaké potešenie. Nájsť v nich niečo, čo ich baví. Alebo si z nich spraviť výzvu. Alebo aspoň odmenu po nich. Sú však ľudia, ktorí vlastne ani nevedia, čo ich baví. Alebo na tieto veci pozerajú stále s výhovorkou, že sú už na ne veľmi unavení. Keby ich bavili naozaj, energiu by im dodali. Hoci počiatočný odpor a nechuť môže byť prirodzená.
❔ Čo mi robí radosť a odkladám? Do toho!
8. Buď otvorený. Hľadaj nové riešenia. Počúvaj. Čítaj.
Známy citát: Ak veríš, že sa niečo dá zmeniť, máš pravdu. Rovnako ak veríš, že sa nedá. Samotný postoj nás môže brzdiť. Udržať si otvorenú hlavu… Na to potrebujeme chodiť s otvorenými očami, ušami, zaujímať sa ako to tí druhí majú, zaujímať sa o názory ľudí uvažujúcich inak a na chvíľočku sa pozrieť z ich perspektívy. Svet je pestrejší, než sa nám zdá.
❔ Kto „iný“ v mojom okolí by ma mohol obohatiť, keby som sa snažila pozrieť z jeho perspektívy? Od manžela, cez suseda, po Dostojevského.
9. Prekážky ber ako výzvy.
Stáva sa vám, že veľkým problémom sa dokážete postaviť a zabojovať s nimi a neumytý riad v kuchyni, stratené kľúče, či odvrknutie partnera vás dokáže vytočiť do nepríčetnosti? A práve tie malé veci môžu rozhodnúť, ako v budúcnosti zvládneme náročné prekážky, ktoré prídu. Lebo práve pri nich trénujeme svoju trpezlivosť, otvorenosť, sebakontrolu. Ak nezvládnete svoje emócie, ukazuje to na nejaké vaše slabosti. Čo tak prijať drobné prekážky ako tréning v našej trpezlivosti, láskavosti, nezdolnosti, tvorivosti, …?
❔ Kde je môj priestor pre rast? Čo o mne hovoria prekážky, s ktorými sa stretávam?
10. A nebuď na seba príliš tvrdý. Je ok občas nebyť ok.
Sme ľudia. Máme chyby. Niekedy sa nezvládame. A je to tak ok. Je to fér. Všetci máme slabé chvíle a slabé miesta. Páči sa mi myšlienka, že: „Nezáleží na tom, koľkokrát padneš, ak za každý pádom vstaneš.“ Občas je to najlepšie, čo pre seba môžeme urobiť, dopriať si otvorenosť sami k sebe, priznať si, že niečo nezvládame, alebo je nám ťažko. Láskavosť voči sebe nie je vec samozrejmá. A potrebujeme sa jej učiť, aby sme ju vedeli ponúknuť aj tým okolo nás. Lepšie sa nám bude spolu žiť.
❔ Čo o sebe potrebujem aktuálne prijať? Kde potrebujem mať so sebou trpezlivosť?